Türkiye Cumhuriyeti

Singapur Büyükelçiliği

Büyükelçinin Mesajı

                                                                                                                                            28 Kasım 2016

 Singapur’da yaşayan değerli Vatandaşlarımız, sitemizin değerli misafirleri,

Türkiye Cumhuriyeti Singapur Büyükelçiliğinin internet sitesini ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz.

Türkler ve Singapurlular arasındaki ilişkiler 150 yılı aşan bir geçmişe sahiptir. Singapur Cumhuriyeti’yle diplomatik ilişkilerimiz 1969 yılında tesis edilmiş ve Büyükelçiliğimiz 1985 yılında faaliyete geçmiştir.

Türkiye –Singapur ilişkileri daima olumlu şekilde seyretmiştir. 2014 yılında ise bu ilişkiler Stratejik Ortaklık seviyesine yükseltilmiştir. Bu sevindirici gelişmenin temelinde tarihi ilişkilerimiz, karşılıklı üst düzey ziyaretlerin sağladığı ivme ve mesafe itibariyle ülkelerimiz uzak olsa da, pek çok konuda örtüşen yaklaşımlara sahip olmamız yatmaktadır.

Büyük mesafelerin teknoloji sayesinde anlamını önemli ölçüde yitirdiği bir dönemde yaşıyoruz. Türkiye – Singapur ilişkilerinin bu gerçekten olumlu şekilde etkilendiğini görmek bizi sevindirmektedir. Bu sayede halklarımız arasındaki bağlar daha da kuvvetlenmiş, bu da ticaret, yatırımlar, eğitim ve kültürel alandaki ilişkilerimize yeni bir güç verilmesine imkan sağlamıştır. Bu bağlamda, ikili Serbest Ticaret Anlaşması’nın 2015 yılında imzalanmasını, yatırımcı ilişkilerindeki artışı, turistik seyahatlere iki tarafın da ilgisinin büyümesini ve akademik alanlarda artmakta olan işbirliğini saymak doğru olacaktır.

Tüm bunlara ilaveten Türkiye-Singapur ilişkilerini güçlü kılan çok önemli bir dinamik de siz değerli vatandaşlarımızın Singapur’daki varlığıdır. Sizlerin Singapur’da elde ettiği başarılar Türk insanının ve Türkiye’nin bu güzel ülkede en iyi şekilde tanınması anlamına gelmektedir. Bu çerçevede mesai arkadaşlarımla birlikte sizlerle daima dayanışma içinde olacağımı vurgulamak isterim.

Büyükelçiliğimizin faaliyetlerini Twitter (https://twitter.com/SingapurBE) ve Facebook (https://www.facebook.com/SingapurBE) üzerinden izleyebilir, duyurularımızı yine buradan görebilirsiniz. Ayrıca bize +65 64227322 , +65 65333390 telefon numaralarından veya  embassy.singapore@mfa.gov.tr e-posta adresi vasıtasıyla ulaşabilirsiniz. 

Siz değerli Vatandaşlarımıza esenlikler diler, mesai arkadaşlarımla birlikte sevgi ve saygılarımı sunarım.

Murat Lütem

Büyükelçi