Türkiye Cumhuriyeti

Singapur Büyükelçiliği

Bilgi Notları

Türkiye - Singapur İkili İlişkileri, 09.02.2017

Türkiye, 12 Şubat 1969 itibariyle diplomatik ilişki kurduğu Singapur’daki Büyükelçiliğini 1 Kasım 1985 tarihinde açmıştır. Singapur’un ise Türkiye’deki Büyükelçiliği 2012 yılında faaliyete geçmiş olup, Ankara’da mukim ilk Singapur Büyükelçisi 27 Temmuz 2015 tarihinde göreve başlamıştır.

İki ülke arasında kapsamı ve derinliği giderek artan ilişkiler, son dönemdeki üst düzey ziyaretlerle de pekiştirilmiştir. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan oldukları dönemde, 8-9 Ocak 2014 tarihinde Singapur’a resmi bir ziyaret gerçekleştirmişlerdir. Sözkonusu ziyaret Türkiye’den Singapur’a Başbakan düzeyinde 18 yıl aradan sonra yapılan ilk ziyareti teşkil etmiştir.

Singapur Başbakanı Lee Hsien Loong
12-15 Ekim 2014 tarihlerinde Türkiye’ye resmi bir ziyaret gerçekleştirmiştir. Sözkonusu ziyaret Singapur’dan Türkiye’ye Başbakan düzeyinde 24 yıl aradan sonra yapılan ilk ziyaret olma niteliğini taşımaktadır. Ziyaret vesilesiyle, iki ülke ilişkileri stratejik ortaklık düzeyine çıkartılmıştır.

Singapur Başbakanı Lee’nin G20 Liderler Zirvesi vesilesiyle Kasım 2015’te Türkiye’yi ziyareti sırasında, Türkiye-Singapur Serbest Ticaret Anlaşması imzalanmış olup, sözkonusu anlaşma, Türkiye'nin şu ana kadar imzaladığı en kapsamlı ve gelişmiş STA olma özelliğini taşımaktadır. Ayrıca, ekonomik alanda ahdi altyapının büyük ölçüde tamamlandığı Türkiye ile Singapur arasında Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Çifte Vergilendirmenin Önlenmesi gibi temel ekonomik anlaşmalar yürürlüktedir.

Türkiye ile Singapur ticari ilişkilerinde son yıllarda yakalanan ivme, küresel ekonomik krizin olumsuz etkilerine rağmen sürmektedir. 2016 yılı verilerine göre Türkiye ile Singapur arasında toplam ticaret hacmi 1021,5 milyon ABD Doları olarak gerçekleşmiş olup, Türkiye’nin Singapur’a ihracatı 476,1
milyon ABD Doları, bu ülkeden ithalatı ise 545,4 milyon ABD Doları düzeyinde gerçekleşmiştir (Singapur istatistikleri).

Türkiye ile Singapur arasında Karma Ekonomi Komisyonu (KEK) bulunmamakla birlikte, İş Konseyi toplantıları düzenlenmektedir.

“Türkiye Bursları” kapsamında Singapur vatandaşlarına burs verilmektedir. Öte yandan Singapur Bilim, Teknoloji ve Araştırma Ajansı (A*Star) ile Boğaziçi Üniversitesi, Koç Üniversitesi ve Türk Eğitim Vakfı-TEV arasında araştırma, doktora eğitimi ve öğretim elemanı değişimi gibi alanlarda işbirliğinin arttırılması ve burs imkanları sağlanmasına yönelik işbirliği mevcuttur. A*Star ile TEV arasındaki mutabakat uyarınca her yıl 15 kadar Türk öğrenci TEV burslarıyla Singapur'a gelmektedir.

Singapur’da ikamet eden yaklaşık 700 Türk vatandaşı bulunmaktadır. İçişleri Bakanlığı verilerine göre Türkiye’de çalışan 14, öğrenim gören 24 ve çeşitli nedenlerle ikamet eden 73 Singapur vatandaşı bulunmaktadır.